تجمع فعالان حقوق زنان در ترکیه در اعتراض به «قانون مفتی»

فعالان زن در ترکیه در اعتراض به طرح قانونی برای رسمیت بخشیدن به ثبت ازدواج توسط مفتی‌ها، در برابر پارلمان این کشور تجمع کردند. به گفته آنان، این طرح در صورت تصویب شدن سوءاستفاده جنسی و ازدواج کودکان را امکان‌پذیر می‌کند.شمار زیادی از فمینیست‌ها و فعالان حقوق زنان در ترکیه روز چهارشنبه (۱۲ مهر/ ۴ اکتبر) در اعتراض به طرح قانونی برای رسمیت دادن به ثبت ازدواج توسط مفتی‌ها (روحانیان ترکیه) در برابر پارلمان این کشور تجمع کردند.

به گزارش زنان پیشاهنگ ایران به نقل ازرسانه‌های ترکیه، بخش اصلی شرکت‌کنندگان در این تجمع از حقوق‌دانان و گروه‌های مدافع حقوق زنان وابسته به دو حزب اپوزیسیون «جمهوری‌خواه خلق» و «دمکراتیک خلق‌ها» بودند.

حزب جمهوری‌خواه خلق با گرایش‌های ملی‌گرایانه و سوسیال دمکراتیک، حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه است. رهبری این حزب لائیک را کمال قلیچداراوغلو برعهده دارد. حزب دمکراتیک خلق‌ها نیز که دفاع از اقلیت‌های قومی و مذهبی را از اهداف اصلی خود قرار داده، اپوزیسیون چپ ترکیه را تشکیل می‌دهد.

پلیس تلاش کرده است تا از تجمع اعتراضی زنان جلوگیری کند. آیلین نازلیاکا، نماینده مستقل پارلمان ترکیه، در رابطه با پیش‌نویس این قانون گفته است: «ما هرگز این قانون را نخواهیم پذیرفت». به گفته این نماینده مجلس ترکیه، طرح این قانون سوءاستفاده جنسی و ازدواج کودکان را امکان‌پذیر خواهد کرد.

قانون موسوم به «قانون مفتی»، در صورت تصویب شدن، به صلاحیت مفتی‌ها در ثبت ازدواج در ترکیه رسمیت خواهد بخشید. تاکنون در ترکیه‌ی هنوز سکولار، تصویب چنین قانونی تصورناپذیر می‌نمود. طبق یک قانون تصویب‌شده در ترکیه در سال ۱۹۲۶ میلادی، کسانی که ازدواج خود را تنها به صورت «شرعی» ثبت کرده باشند، با مجازات زندان روبه‌رو خواهند شد.

زنان فمینیست ترکیه اکنون نگران آن هستند که تغییر برنامه‌ریزی‌شده‌ی این قانون، راه را برای چندهمسری رایج در برخی کشورهای اسلامی هموار کند. آنها «قانون مفتی» را گام دیگری در جهت تسریع روند رو به رشدِ اسلامی کردن جامعه ترکیه می‌دانند.

طرح این قانون برای نخستین بار روز ۲۵ ژوئیه سال جاری (۲۰۱۷) توسط حزب حاکم عدالت و توسعه ارائه شد. هنوز ناروشن است که این طرح بتواند به تصویب مجلس ترکیه برسد. برآوردها نشان می‌دهد که ۱۵ درصد از دختران در ترکیه زمانی ازدواج می‌کنند که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s