زنان سیستان و بلوچستان در قعر جدول دسترسی به اینترنت و رسانه‌های جمعی

میزان دسترسی ایرانیان به اینترنت طبق آمارهای دفتر توسعه انسانی سازمان ملل متحد بیش از ۴۴ درصد است؛ درصدی که گرچه با سرعت زیادی روبه رشد است اما دراین میان زنان همچنان سهم کمتری را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش زنان پیشاهنگ ایران به نقل از ایسنا، “سمنان” بالاترین میزان استفاده از اینترنت در میان زنان ۱۵ تا ۵۴ ساله را با ۳۸.۵۴ درصد به خود اختصاص داده است. استانهای تهران با ۳۱.۹۳، اصفهان با ۲۵.۸۴ ، البرز با ۲۴.۱۶ و گیلان با ۲۳.۱۷ درصد در رتبه‌های بعدی دسترسی زنان به اینترنت در کشور قرار دارند. در مقابل این آمار، استان سیستان و بلوچستان تنها با ۴.۴۷ درصد در انتهای این جدول قرار گرفته است.

بر اساس گزارش های منتشر شده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، زنان ۱۵ تا ۵۴ ساله سیستان و بلوچستان در دسترسی به رایانه نیز اوضاع مناسبی ندارند. این زنان تنها ۱۰.۰۱  درصد به رایانه دسترسی دارند.

این در حالیست که زنان سمنانی نیز در دسترسی به رایانه با بیش از ۶۰ درصد، رتبه اول را  در کشور به خود اختصاص داده‌اند. زنان ساکن استان های تهران با ۵۱.۵۸، البرز با ۴۷.۶۴ و اصفهان با ۴۵.۹۶ نیز در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.

زنان سیستان و بلوچستان با محرومیت از وسایل ارتباط جمعی در شاخص‌های مربوط به رسانه‌های جمعی نیز در پایین ترین سطح از میانگین‌های کشوری قرار دارند و بیش از ۳۹. ۸ درصد از زنان این استان به هیچکدام از رسانه‌ها، درطول هفته دسترسی ندارند. درحالیکه زنان ساکن استان تهران در این شاخص رتبه ۱۳ را با ۱.۶۱ درصد به خود اختصاص داده اند.

زنان کهگیلویه و بویر احمد با ۳.۴۳ درصد، خراسان جنوبی با ۲.۱۱ درصد، گلستان با ۲.۰۶ درصد و بوشهر با ۲.۰۳ درصد در رتبه های بعدی کمترین دسترسی به رسانه ها در کشور قرار گرفته اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s