فقر حرکتی دختران و زنان شهری نگران کننده است

 معاون فرهنگی شهرداری ساری فقر حرکتی دختران و زنان ساکن در مناطق مختلف شهری بویژه حاشیه ها را نگران کننده دانست.

به گزارش زنان پیشاهنگ ایران به نقل از مهر، محمد محبوب بعدازظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: توجه ویژه به زنان و دختران در رشد فرهنگی اجتماعی خانواده ساروی، در مدیریت شهری ساری، جای خرسندی است و تاسیس سراهای تداوم از مهمترین سیاست راهبردی و برنامه ریزی در این حوزه بوده است.

وی گفت: در این سراها با تشکیل کارگروه های مختلف از اجتماعی و فرهنگی، علمی و بهداشتی و سلامت، ورزشی و تفریحی، آموزش شهروندی، گام موثری در شهری با شهروند محور  برداشت.

محبوب ادامه داد: در راستای سلامت شهروندی و نشاط اجتماعی، برنامه های مختلفی در سراهای تداوم و ارشد، قرارگاه جهادی ۱ و همچنین سازمان ها و شهرداری مناطق برگزار می شود که بخش اعظم فعالیت برای بانوان و کودکان است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری با تاکید بر سلامت بانوان ، سلامتی خانواده و جامعه را در گرو سلامتی آنان دانست و اظهار داشت: اگر بانوان با نشاط، سالم، پر انرژی و شاداب باشند بدون شک جامعه‌ای سالم و شاداب نیز خواهیم داشت.

معاون فرهنگی شهرداری ساری با اشاره به فعالیت ۶ سرای تداوم و هم چنین سرای ارشد و قرارگاه جهادی ۱ مناطق مختلف ساری ، آموزش فرهنگی و اجتماعی، بهداشت و سلامت، نحوه مصرف صحیح دارویی و مکمل ها، تغذیه سالم، ورزش و تفریح و مهارت های زندگی و شغلی، کودکیاری، مشاوره ها در حوزه کودک و نوجوان، فردی و زوجین، خانواده، تحصیلی و حقوقی را از جمله برنامه های  برای زنان برنامه های مختلف در حوزه زنان عنوان کرد و افزود: این کارگاه ها با کارشناسان مجرب شهرداری و مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی، و نهادها و سازمان های مرتبط برگزار می شود.

وی ادامه داد:با توجه به اهمیت و شیوع کم تحرکی در جامعه زنان کشور و تاثیر آن بر تمامی ابعاد سلامت ، این موضوع با هدف سلامت زنان، خانواده سالم و جامعه پویا مورد توجه قرار گرفته است، این در حالی است که زنان ما از ورزش به عنوان تنها نسخه رایگان به خوبی بهره گیری نمی کنند.

محبوب با اشاره به‌ضرورت توجه به تغذیه سالم و برخی روش‌های پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی از نگاه متخصصان گفت: پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی نیازمند توجه به تغذیه سالم و تحرک بدنی است.

وی از مشارکت درکمپین سلامت اردیبهشت ماه سالجاری در راستای ارتقای سلامت و بهداشت گفت و افزود: درراستای سیاست های کارگروه سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کمپین ها یی  با عناوین، روز جهانی دیابت در ۲۳ آبان و همچنین اول تا دهم آذر کمپین افسردگی برگزار می شود.

معاون فرهنگی شهرداری ساری  متذکر شد: البته در طول سال کارگاه هایی در  راستای تغذیه سالم و جلوگیری از چاقی و دیابت و اصلاح غلط الگوی غذایی و بیماریهای قلبی و عروقی برگزار می شود.

وی با اشاره به نقش تحرک بدنی در سلامت افراد و به‌ویژه زنان گفت: اگر زنان شاداب، توانمند و با اعتمادبه‌نفس باشند، می‌توانند فرزندانی سالم و پویا تربیت کنند.

محبوب، با تاکید بر توسعه ورزش همگانی، آن را از سیاست های شهرداری در جهت ارتقای سلامت زنان عنوان کرد و افزود:، فقر حرکتی دختران و زنان ساکن در مناطق مختلف شهری بخصوص در حاشیه ها نگران‌کننده است.

وی گفت: سلامتی بانوان دغدغه جدی مسئولان نظام بهداشت و سلامت و شهرداری ساری بوده و گام‌های موثری در این حوزه برداشته شده است، امروزه با وجود امکانات مناسب ، می طلبد تا بانوان در ارتقای شادابی و سلامت خود تلاش کنند.

معاون فرهنگی شهرداری ساری با تاکید براینکه بانوان نقش اصلی را در خانواده ایفا می‌کنند، وقتی که حال مادر خوب باشد، فعال و با نشاط در خانواده فعالیت کند اعضای خانواده نیز حتما با نشاط و سالم خواهند بود، افزود: ضرورت دارد تا بانوان به سلامتی خود بیشتر توجه کنند ، کما اینکه این امر در جامعه ما خیلی کمرنگ است.

وی با اشاره به اینکه حرکات اصلاحی شامل کودکان و بانوان از اهداف مهم بشمار می رود، افزود: برنامه های مختلف ورزشی  و مسابقات در حوزه کودکان و بانوان در سراهای تداوم شهرداری ساری برگزار می شود.

محبوب با اشاره به این موضوع که بانوان به خودشان به عنوان اولویت اول زندگی نگاه نمی‌کنند و شاید حتی برخی‌ها احساس کنند اگر خودشان را اولویت اول بدانند خودخواهی است، اضافه کرد: اما قرار دادن خودشان در اولویت آخر در واقع ظلم به خودشان و حتی دیگران است، چرا که وقتی مادر و همسر یک خانواده به خودش اهمیت دهد روحیه و توان بیشتری برای رسیدگی به خانواده را پیدا می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s